Po závodech kousek od Moskvy jsme se přesunuli autem o více jak 1000 km na sever, do města Petrozavosk, ke břehu Oněžského jezera. Cesta byla trochu mimo realitu, jeli jsme to po závěrečné kalbičce na MOSMORE a trefili jsme výbornou zkratku v mapě „po žluté“ nikoliv po „červené“ a vyšlo z toho cca 150 km jízdy někde v Tajze po sněhu, ani živáčka. Jednou za čas, cca. po 50 km se najednou v tom nikde-nic, objevila značka autobusová zastávka, či přechod pro chodce :D

01

Příjezd, spánek 8 hodin, jídlo a spánek dalších 8 hodin. Máme dospáno. Jedeme do města něco pokupit, pojíst a navštívit tým Severyane do hotelu. Akorát jedou někam ke známému na večeři a berou nás s sebou. Navštívíme tak panelákový byt jednoho z místních kajterů. Hrdlo prolejeme trochou koňáčku a jedeme na kutě na naše oblíbené místo na břehu jezera Oněgo.

Další den již probíhá registrace do závodů, info breafing a setkání se soupeři. Zdravíme známé tváře a všchni jsou velmi vstřícní a rádi nás vidí. Okukujeme vybvení a příští rok už opravdu potřebujeme ty DH 215 cm lyže a ful set „race“ draků na baru. Tento den již máme hrazenu jednu noc ve 4* hotelu Oněgo Palace (v rámci závodů). Večer probíhá společná večeře a zahajovací ceremoniál. Takže koňáček dnes asi jen do dvou do rána, protože ráno v deset startujeme.

07_1

No, probuzení bylo zajímavé. Rychle na snídani – švédský stůl, vypít asi litr fresh juicu, sladký, slaný a nějaký maso, vyklidit pokojík a mažeme na start. Času máme dostatek, vše stíháme jak jsme si řekli.

Půl hodiny před startem už vybalujeme draky a chystáme si GPSky, dotahujeme trapézy. Kolem to vře, každý dělá něco a každý tým má svoje depo. My měli číslo 16. Je 15 minut do startu a chceme startovat draky. Ukazuje se však, že to nebude až tak plynulé. Fouká 1-3 m/s a povrch je čistý led. Led má takovou vlastnost, že když chcete odstartovat draka, nepustí vám ho nahoru drobné ledové výstupky, za které se chytají jak šňůry vývazu, tak i šňůry tažné. Houkají start a my máme draky stále na zemi. Deset minut po startu projíždíme startem. Stejný problém mělo i mnoho dalších týmů.

DCIM100MEDIA

Letos se jede skoro stejná trasa jako loni. Nejdříve na Ivanovski, pak Rechnoy (tam 30 min. povinná pauza). Stahujeme některé týmy, je nádherné počasí – azuro a fouká slabý vítr 1-3 m/s a jede se skoro po čistém ledu. Na Rechnoy máme natočeno cca 45 km a koukáme, že spousta týmů co bylo před námi tu ještě není. Co se stalo? Nechápem. Zde jsou na druhém místě SowkiteAngels a na třetím Gi-Go (oba mix týmy), mimo prvních tu nejsou ani jediní favorité! Během půlhodinové pauzy přestává foukat a zuby nehty dojíždí další týmy. Odtud již nejsme schopni letět s drakem a tak rychle balíme, hůlky ven a bruslíme po ledu na 40 km vzdálený Suisar. Pavlína nasadila kruto tempo a musíme trochu brzdit, abychom se nevysmahli hned na prvních 5ti kilometrech. I tak jsme, pokud bereme v potaz pohyb bez draka, nejrychlejší. Na Suisar se dostáváme napůl s drakem napůl bruslením. Beru za svojí 18qm NorthFly dvoje boby a jakžtakž jedu, Pavlína bruslí. Když maličko přifoukne, chytá se mě za trapéz a pěkně mi vystřeďuje – jedeme oba včetně obou bobů na jednom drakovi – je to perfektní. Těsně před Suisarem (cca 8 km) přestává foukat úplně a docházíme pěšky. Zde je dalších 30 min.pauza.

09

04

Suisar story: Po otevření bobů jsem zjistil, že se rozflákala flaška s vodou 5l (ani nevím proč jsme táhli tak moc vody) a veškerá voda nám vytekla do oblečení a kitů. Naštěstí spacáky byly v druhých bobech. Vše mokré – draci, oblečení, jídlo. Suché – vařič, spacáky. Vlastně přes tu smůlu to byla docela klika.

06

Skoro za tmy (v 19 hod.) vyrážíme směr Kondoponga – 23 km. Jsme rychlí, bruslíme a přemýšlíme jestli to stihnem do limitu 22 hodin večer (od toho času už jsme se nesměli pohybovat), což je za 3 hodiny. Po 2,5 hod. začíná něco málo foukat. Rychlé rozhodování. Rozbalíme 18qm, Palvína si lehá na boby a jedem, bohužel jen cca 3-4 km. A tady jsme udělali chybu v taktice. Mnoho týmů mělo již v tuto chvíli draky na 50ti metrových šňůrách, nejdelší šňůry byly u týmu FRAM (super „punk“ klucí) a měli 200 m! Výsledek – šňůry 50 metrů jely, my nejeli. Přenocováváme cca 4 km před Kondopnga. Je nádherně, měsíc v úplňku, dokonalá viditelnost. Už za cesty začal pracovat na jezeře led. To se vyznačovalo velmi hlasitým a dunivým zvukem praskajícího ledu, který nás doprovázel od soumraku až do úsvitu. Důsledkem byly drobné trhlinky v ledu, které nás nijak nemohly ohrozit.

02

Ráno dorazíme na Kongoponga a zjišťujeme, že tým Belka a Strelka (ženský tým) stihl dosáhnout kontrolního bodu ještě ve 21 hod. a dostal se tak před nás, i když na Suisar dorazili 30 min.po nás. Další náš soupeř, tým Gi-Go (mix tým) dorazil na Kongoponga díky dlouhým šňůrám o 1 hod. dříve (ráno), než my. Nezbývá nám nic jiného, než navázat dlouhé šňůry, abychom nemuseli pěšky. Navazujeme tedy na 50tky a rozdíl je neuvěřitelný. Dojedem až zpátky na Suisar (dalších 30 min.pauza) a valíme dál na Ivanovski. Přifukuje. Tými za námi měli nějaké problémy, takže jsme jim odskočili a tými před námi zase odjeli nám. Máme moc a přebalujem na JOJO RX 6 a 7qm se kterými dojíždíme ostrou stoupačku na Ivanovski. Může foukat 5 – 8 m/s a chodí poryvy. Míjíme celkem vyčerpaní Ivanovski, svaly dobrý, ale klouby horší (jede se po ledu) a točíme na startovní (nikoliv závěrečný) checkpoint. Přifukuje a musíme opět měnit za menší JOJO RX. Tam nás vítá Dima (race master) a opět čekáme půl povinné hodiny. Znovu zde máme problém s odstartováním kvůli ledu a závětří a jedeme na poslední otočný bod Hovar, vzálený 20 km. Vítr asi jako u nás, tedy 0 – 8 m/s a s ručkama si to parádně valíme. Asi 4 km před otočným bodem začínají kry a poměrně členité výstupky z ledu, musíme opatrně, ale moc nezpomalujem. Pavlína 2x ztratí lyži, protože se jí povolilo vázání, které dotahujeme a jedem dál. V povzdálí nás dotahuje další tým, který jede nafukovačku a 10 qm na baru. S těmi pak trochu bojujeme, ale protože je vítr opravdu špatný, foukačka moc nedává. Nakonec se jim „odcvaknem“ a ujíždíme asi o 20 min. Udržíme si pozici a jsme celkově na 10.místě. Na GPS natočeno přes 260km.

DCIM100MEDIA

Letos jsme dojeli již druhý den, a dáváme tedy 2 parádní noci v hotelu Oněgo Palace, navštěvujeme s Norákama a Rusákama místní bazén, který je mimojiné poměrně drahý na to jakou má kvalitu, jdeme na jídlo, spíme a pijeme koňak. Další den také odpočinek a postupně dojíždí další a další tými. Večer proběhne společná večeře, kalbička a další den ráno vyhlášení vítězů, po kterém se vydáváme na dlouhou cestu domů. Ta již proběhla klasicky na autopilota.

Výsledky prvních 16ti týmů – tyto týmy letos dojely až do cíle (loni pouze 5 týmů)

08

Velké poděkování patří:

Dmitrii Bubnikovovi – hlavní organizátor akce a race master, super chlapík

Eduardu Radaeovi – konstruktér NorthFly, hodně nám s mnohým pomohl

 

Za podporu děkujeme:

Logo_jerky_transparent_small

JERKY – maso na kterém to prostě jede

JOJO LOGO_nahled

JOJOWings – český výrobce draků

 

oxski_logoOxskis – freestyle / freeride / kite lyže

 

alpsport_logo

Alpsport – nejlepší obchod s outdoorem v ČR

urbansportUrbansport – kola / lyže Liberec

 

MagiCam_logoMagicam – super helmet kamera