V polovině února se jede již třetí ročník závodu, který nese název Trans Onego Kite Enduro (TOKE).

Tento závod patří do série tří nejtěžších snowkitových závodů na světě. Dalšími jsou závody v Norsku (na poloostrově Varang tzv. VAKE) a v Kanadě. Tyto tři závody spolu pojí více věcí po stránce technické i co se týká celkových pravidel v závodě. Jsou to závody natěžko, kdy si kiteři s sebou vezou obvykle na bobech nebo v batohu veškeré potřebné vybavení do arktických podmínek na 5 dní, jede se ve dvoučlenných týmech, vzdálenost mezi startem a cílem není menší než 250 km vzdušnou čarou a závod je plánován na 3 dny, tedy 2 noci.

TOKE_foto

TOKE, které se jede na zamrzlém Oněžském jezeře startuje u města Petrozavodsk a závodníci pokud chtějí uspět a dojet do cíle musí vzdušnou čarou zdolat 255 km. TOKE se jede na 7 bojek – otočných bodů a trať vede přes několik ostrovů ze západního pobřeží na východní a zpět. Závodníci se nesmí na trati pohybovat mezi 22 – 6 hodinou a lze tedy předpokládat, že část se pojede po západu a před východem slunce.

TOKE_map

K povinnému vybavení na tomto závodě patří mimo běžných věcí do arktických podmínek jako je stan, spacák, vaření, čelovky, lékárničky, opravné sady na draky i na stan, také např. vysílačky, signální rakety, GPSky, mapy, kompas, šrouby do ledu a potraviny na 5 dní.

TOKE_01

Startovné do tohoto závodu činí příjemných 50 euro/osoba (VAKE stojí 250 euro/os.). Vízum do Ruska vyjde cca na 1600 Kč, potřebujete mít cestovní pojištění, fotky, pasy a nejlépe pozvánku od pořadatele. Vzdálenost je kolem 2200 km a dle mapových vyhledávačů by cesta měla trvat kolem 32 hodin.

TOKE_02

Závod má mezinárodní rozměr. Startují zde týmy z Ruska, Norska, Finska, Francie a Česka.

Česká výprava složená z jednoho MIX týmu (kategorie muž a žena) jede ve složení Pavlína Herberová a Martin Lafek (oba z kiteforce.cz) jako tým JOJOWings. Přejeme jim mnoho úspěchu a co nejméně omrzlin.

Více info o závodě: http://trans-onego.ru/en

TOKE_03