Gronsko – 595 km za 24 h

O tom, že snowkiting je další z forem powerkitingu nabízející naprosto neuvěřitelné možnosti a svobodu pohybu, jsme se mohli přesvědčit letos na počátku léta. V měsíci červnu totiž 2 expediční jezdci Americký Francouz Sebastian Copeland (46) a Kanaďan Eric McNair-Landry (25) zajeli nový-neuvěřitelný světový rekord v ujeté vzdálenosti na lyžích s kitem (snowkiting) za 24 hod. Tento rekord padl při přejezdu Gronska a činí 595 km, což je vskutku úctyhodný výkon. Je třeba podotknout, že překonat tuto vzdálenost v polárních podmínkách by šlo jen těžko jiným způsobem, než právě na kitu (snad jen na skutru s vozíkem plným nafty).

Gronsko-kitingGronsko_1

Po 6ti dnech špatného počasí se konečně 5.června vzbudili do hezkého dne. Vítr byl mírný a sníh perfektní pro rychlou a pohodlnou jízdu. Po více než hodině jízdy měli najeto skoro 100km a rekord se zdál být dosažitelný. V tu chvili se rozhodli, že se o to pokusí. Jeli způsobem 2 hodiny jízdy a 15 minut na doplnění živin a vody v těle.

Gronsko-kiterStarý rekord dvou Norů byl překonán po 17ti hodinách (činil 518 km). Od té doby změnili časové rozložení na 45 min. jízdy a 15 min.odpočinku. Sebastian a Eric byli vzhůru více než 31 hod. a za 24 hod.kitování ujeli 595 km. V tu dobu je čekalo dalších 16 dní v Gronsku a dalších 750 km do cíle expedice, která čítala dohromady kolem 2300 km.

Expedicí chtěli upozornit na problematiku globálního oteplování a chtěli podpořit snahu o zachování polárních oblastí.

Snowkiting opravdu nezná hranice !!!

text: Mikyz