Pro nadcházející sezónu 2012/2013 si pro nás značka OXSKI nachystala opravdové lahůdky.

A že to kluci z OXSKI vzali s gruntu!!! Nová kolekce je nejen vyvinutá, ale i vyrobená u nás doma v Česku! Novinky pro nadcházející sezónu vznikly na základě podnětů od tým riderů Šimona, Horáce a Richarda. Perfektní profil a tvar ladil Lukáš Mikula a ve spolupráci s českým výrobcem LTB je nová kolekce dokonalou zbraní pro dobré ridery.

OX_SKI_hand_made

V první části tohoto článku přinášíme zpověď samotných výrobců, abychom zjistili o jakou se vlastně jedná firmu a jaké má plány do budoucna. V druhé části pak představujeme novou řadu lyží OXski, která byla kompletně vyrobena v Česku.

Jak, kdy a proč se zrodil nápad vlastní výroby lyží?
Jsme dva majitelé, Ondra a David, a každý z nás se k myšlence dostal trochu jinou cestou. Ondra, který má ve firmě na starosti vývoj, si s myšlenkou vlastních lyží začal pohrávat v prváku na vejšce, kde objevil svět designu a zjistil, že na trhu nejsou lyže, ze kterých by se “posadil na zadek”. David má ve firmě na starosti obchod a k myšlence vlastní značky ho dostala zvědavost. Prodával lyže přes Aukro, a přemýšlel, jakou mají asi zaběhlé značky marži, když jsou schopny rok starý model prodávat ani ne za půlku. Začal se pídit po tom, kde, jak a za kolik se lyže vyrábějí. Zjišťoval možnosti v Evropě, v Asii i Americe, až narazil na Japonskou firmu, která v čínské továrně vyrábí ve špičkové kvalitě tzv. OEM lyže. ¨Slovo dalo slovo, dali jsme hlavy dohromady, rozhodli se pro twintipy, které v ČR nikdo moc marketingově nepodporuje a vyrobili jsme Lobotomy.

Kde jste čerpali zkušenosti pro výrobu lyží?
Nikdo z nás není technik ani inženýr, takže u Lobotomy to byl trochu risk: Jednoduše jsme si u našeho dodavatele objednali vzorky twintipových lyží, ty jsme osadili vázáním a vyrazili je otestovat na kopec. S testováním a výběrem nám kromě kamarádů lyžařů pomáhal ještě můj pedagog a freerider Vava Ondroušek, který pak i navrhl design lobotomy. S výběrem pomohl i Lukin Mikula, spoluautor knihy freeskiing a majitel bigair.cz, který k nám byl ale v začátcích hodně skeptický až nepřátelský. O to víc jsem rád, že i on poznal, že se snažíme dělat věci kvalitně a pomohl s letošní novinkou Handmade Series – byl to on, kdo ladil šejp i profil lyže a kdo testoval a vybíral správný flex. A patří mu za to velké díky!

Pro koho jsou Vaše lyže zejména určeny?
Vyrábíme twintipy, takže naši zákazníci nejsou čistokrevní “rychlosjezdovkáři”, ale spíše lyžaři, které na lyžích baví i skákat, nebo jezdit mimo sjezdovku. Základní modely Solid Series si vybírají hodně snowboardisté, které prkno přestalo bavit a jedním očkem pošilhávají po lyžích, nechtějí se ale rvát na slalomkách nebo obřačkách. Druhou skupinou jsou pak většinou mladší lyžaři, kteří se už nechtějí tlačit do řezaných obloučků, nebo chtějí alternativu k nabroušeným těžkým obřačkám.
Oba modely z Maniac Series si kupuje komunita freeskierů – lyžaři, kteří už jsou v parku jako doma. Novinku Handmade Series jsme navrhli ve třech tvrdostech, do parku i na sjezdovku. Demtopalby jsou superpružné hardcore parkovky, Velocity jsou tužší lyže určené na jízdu po sjezdovce i lehčím neupraveném terénu, třetí model Gravity je tuhostí někde mezi.

oxski_cross_01

Má název značky OX nějaký hlubší význam?
Ano i ne. Může to být stylizovaný lyžař, který skáče mute – trik symbolizující freeskiing, při kterém jezdec ve vzduchu zkříží lyže a vrchní lyži chytí před vázáním. Kolečko a křížek jsou dva elementární grafické znaky – parafráze na to, že děláme lyže co nejjednodušeji, protože v jednoduchosti je síla. No a ox znameá v angličtině vůl. A vůl se na nic neptá, neodmlouvá a táhne tam, kam člověk chce. Naše lyže taky.

V roce 2011 jste vstopili na trh s novými lyžemi, vyráběnými v Číně. Proč jste přesunuli nynější výrobu do Česka?

Loni padlo rozhodnutí, že musíme investovat do vývoje naší vlastní formy a tvaru a k tomu bylo nutné najít výrobce, kterého budeme mít co nejblíže, abychom mohli mít pod kontrolou celý proces výroby. Nakonec jsme se spojili s českým výrobcem LTB Snowboards Lukáše Schrodera, kteří mají menší dílnu v Pražské Chuchli, kde vyrábějí rukama, ne na lince, a o kterých jsme přesvědčeni, že kvaltněji už vyrábět nelze!

Výroby v Číně se ale zatím nevzdáváme. Ne kvůli nízké ceně, jak by si asi většina našich zákazníků mohla myslet, ale kvůli špičkové kvalitě. Troufáme si říct, že Solid Series i Maniac twins jsou jedny z nejkvalitnějších lyží na trhu a nevidíme důvod proč měnit výrobce a riskovat snížení kvality jenom kvůli mediálnímu strašení Říší středu.

Design Vašich lyží je poměrně osobitý. Kdo ho vytváří?
Autory většiny designů jsou Ondřejovi spolužáci z FMK UTB Zlín: Vava Ondroušek, Lukáš Pertl,. Peter Štuller a Pavel Žáček. Do tvorby designů se ale snažíme zapojovat i naše týmové jezdce, takže design Skadi tvořila přímo Petra Jurečková se svou kamarádkou Andreou Klváčkovou a letošní model Jekyll & Hyde je dílem našeho Švýcarského kamaráda Manuela a jeho kamarádky Laury Preising

Jakých úspěchů jste doposavaď dosáhli?
Jsme hrdí na to, že jsme vybudovali úspěšný tým jezdců, kteří nám pomáhají táhnout značku nahoru a při tom ještě odmítají nabídky ostatních značek, i když vědí, že by jim nabídli výrazně lepší podmínky, než jim můžeme v začátcích nabídnout my.

Jakým směrem chcete Vaší firmu ubírat v příštích letech?
Zatím jsme hlavně v parku a na sjezdovce, rádi bychom se ale dostali víc do prašanu – na pláně i do lesa. Dokážeme si ale taky představit, že bude výrazně víc vidět za drakem, ale zatím je to pro nás pole neorané a spíše sbíráme postřehy od těch kdo kite jezdí a rozumí mu.


Krátké představení nové řady lyží OXski pro sezónu 2012/2013:

Gravity – do parku i na sjezdovku
Gravity je lyže, která neobsahuje výztuhy a je proto středně tvrdá. Jde o vynikající, velmi univerzální a odolnou lyži pro náročné uživatele, kteří se dokáží vyřádit nejen v parku, ale i jízdou na sjezovce. Konstrukce je bez výztuh a lyže je proto středně tvrdá.

OX_SKI_gravity2Velocity – první twintip určený pro rychlou jízdu!
Model Velocity je opravdu velmi tvrdá lyže, která je po celé své délce vyztužena třícentimetrovým pruhem vyrobeným s uhlíkových vláken. Tato výztuha je umístěna nad i pod jádrem a tím bylo docíleno tvrdé a pevné lyže pro velmi ostrou jízdu na hraně. Velocity je vyráběna pouze v omezené sérii, ve třech barevných variantách.

OX_SKI_velocity011 OX_SKI_velocity021 OX_SKI_velocity031Jekyll & Hyde – nejvýkonější parková lyže od OXSKI!
Model Jekyll & Hyde je vyvynut pro ty nejnáročnější parkové jezdce. Lyže je podobně jako model VELOCITY po celé délce vyztužena, ale tentokrát byl použit pruh vyrobený s uhlíkokevlarových vláken umístěných nad i pod jádrem. Model Jekyll & Hyde má tak perfektní a ještě větší pružnost, odezvu a maximální odolnost.

OX_SKI_jekyll-a-hyde2Dem´to´palby – nejvýkonější parková lyže od OXSKI!
Model vyvynutý speciálně na míru Horácovi a Šimonovi, též zaměřený pro opravdu náročné parkové jezdce. Konstrukce je zcela stejná jako u modelu Jekyll & Hyde. Též byla použita uhlíkokevlarová výtzuha po celé délce pod i nad jádrem, která dělá lyži pružnou a vysoce odolnou zároveň.

OX_SKI_dem-to-palby2Všechny modely z nové kolekce mají celografitovou skluznici pro nejvyšší rychlost, skládané topolovo-dubové jádro zaručující ideální poměr váha/výkon a dubové výztuhy pod vázáním, aby šrouby dobře držely. Tvar a profil ladil Lukin Mikula, spoluautor knihy Freesking a trenér ridera Horáce. Nejvyšší možnou kvalitu zpracování zaručuje ruční malosériová výroba firmou LTB Snowboards.