V následujícím článku přibližujeme krátce historii, mezníky a kontext české firmy JOJO Wings ve světě powerkitingu. V naší škole učíme právě na dracích od této firmy, s kterou také spolupracujem na vývoji výkonnostních tažných draků.

Firma JOJO Wings byla založena roku 1992, avšak konstrukcemi padáků určených pro závěsné létání se věnovala již před rokem 1989. Tým sestávající ze skutečných odborníků, který spolupracuje se závodníky a profesionály pocelém světě vyvinul také první české řiditelné draky (kity) určené pro vlekání.

Stránky distributora

www.jojo-shop.cz

Stránky Prodejce

www.kitershop.cz

Již v roce 1994, tedy v době kdy o tomto sportu v ČR ještě nikdo neměl potuchy, byl připraven první prototyp říditelného draka typu „křídlo“. První prototypy draků byly připraveny ve spolupráci s nejlepšími kitebuggy jezdci v Evropě, kteří se tomuto sportu věnují na maximum.
V roce 1997 získal pilot s drakem JOJO RS titul mistra světa v jízdě na buggy. V buggykitingu byl pro JOJO získán v tomto roce také titul mistra Německa a Dánska. V roce 1999 byl představen drak JOJO ET určený pro začínající a mírně pokročilé kitery.

Kurz-powerkitingu-Milovice-004

Tento drak se stal skutečným fenoménem v powerkitingu a jeho nadčasové vlastnosti v ovládání a letových parametrech dosahují vyšší kvality než mnohé modely stejné kategorie od jiných firem vyráběných dnes.
Roku 2000 přináší firma JOJO Wings do konstrukce tažných draků skutečnou revoluci, které se za nedlouho na to podřizuje většina výrobců řiditelných draků ve světě. Jedná se o využití diagonálních prvků v konstrukci draka, což umožňuje výrobu opravdu rychlých a dynamických draků, určených pro rychlou a obratnou jízdu. Vzniká tak drak s označením JOJO RM, s kterým záhy získává JOJO titul vícemistra Evropy a 1.,2. a 3.místo mistra USA v buggykitingu.

Milowitz_002

V roce 2001 dojel týmový jezdec Luk Staněk pro titul absolutního mistra světa ve snowkitingu (lyže). Luk Staněk je také po dlouhá leta držitelem světového rekordu v rychlosti na buggy, který činil 117,4 km/h (rekord byl překonán až r.2009). Na začátku tisíciletí firma představuje také typy draků pro kitesurfing JOJO Wet a JOJO Rage.

Rok 2003 byl zahájen pro firmu JOJO Wings titulem mistr světa ve snowkitingu. Dále byl vyvinut další typ křídla pro rychlostní race závody. JOJO RM+. S tímto křídlem se téhož roku kvalifikoval kompletní německý tým na mistrovství Evropy.

Roku 2004 neustává sláva české výroby draků a zahajujeme jako loni vítězstvím na MS ve snowkitngu, který hostil kanadský Vancouver.
Na začátku roku 2005 se ruský tým postará o titul mistra světa a Evropy ve snowkitingu, které jsou mimo zimu doplňovány úspěchy z buggykitingu. V tomto roce také firma JOJO Wings uvede na trh novinku, vyvinutou ve spolupráci s ruským a kanadským týmem, freestyle draka JOJO Session.

JOJO_WINGS_poster

V těchto letech se již pomalu formuje powerkitové zázemí v ČR. JOJO Wings se aktivně podílí na rozvoji powerkitingu v ČR a její piloti spolupořádají první i následující akce a závody ve snowkitingu i mistrovství ČR v buggykitingu. Čeští jezdci z týmu JOJO Wings reprezentují na mistrovstí Evropy i světa.
Následující leta je vyvinut další model závodního speciálu JOJO RM++, který zaujímá přední příčky v závodech v buggykitingu. V roce 2010 je pak představen nový typ křídla pro freestyle, JOJO Session 2. Dochází k testování nových lehčích materiálů pro závodní draky typu RM++, které umožňují zejména u větších velikostí draků létat i za minimálního větru při zlepšení letových vlastností draka.