Dámy a pánové, máme tu NOVÝ SVĚTOVÝ KITEBUGGY RYCHLOSTNÍ REKORD …

135.34km/h – 84.10 mph

Že by zase Arjen van der Tol (AKA Fastest Arie)…??? Nikoliv… Nového světového rychlostního rekordu tentokráte dosáhl američan Brian Holgate, jehož hlavní disciplínou je Freestyle Buggykiting. Rekordu bylo dosaženo dne 6. března 2012 na vyschlém jezeře Ivanpah Dry Lake Bed, které se nachází v Mohavské poušti (stát Nevada – USA). Brian Holgate je stájovým jezdcem spol. Peter Lynn, takže rekordu dosáhla opět ta samá novozélendská společnost jako tomu bylo již v minulosti. K vytvoření rekordu byla použita Speed Buggy (Peter Lynn) a kite Peter Lynn Vapor o velikosti 2,7m, navázaný na zkrácené 500kg šňůry (lines).

Volný překlad:

Zde je Brianův příspěvek na Facebooku, večer před dosažením speed rekordu:

„Zítra se chystám dosáhnout nového rychlostního rekordu v jízdě na kite buggy. Očekávám, že dosáhnu rychlosti 90mph – takřka 145Km/h (40m/s). Kontroloval jsem předpovědi počasí a ty říkají že bude foukat 25 – 32m/s.

Dosáhnout nového rychlostního rekordu by tedy neměl být problém!!!“

Brianův příběh

Když druhý den ráno dorazil Brian na místo konání – Ivanpah Dry Lake Bed, vál vítr o rychlosti 7-14m/s a v nárazech bušilo 22m/s. Rozhodl se počkat…

„…nyní fouká téměř čistý západ o rychlosti 16-18m/s a s nárazy okolo 25m/s – ideální vítr, který mi umožňuje využít celou délku jezera.“

speed_01

Vše je pochystáno. Jdu tedy k buggyně a v tom zjišťuji, že nemám svůj postroj… Je mi trochu do „breku“, nicméně v blízkosti jezera bydlí můj přítel Beamer Bob – zvedám telefon a volám.

Perfektní BB souhlasí a půjčuje mi své vybavení.

Johny mi pomáhá startovat draka z kraje okna, ale vítr je příliš silný a drak se zamotává což je pro mě celkem stresující, protože tohoto draka držím v ruce poprvé. Na druhý pokus se zadařilo, usedám do buggy a drak mě okamžitě posílá na druhou stranu jezera. Zde mě Johny brzdí, nakládá do auta a odváží zpět proti větru k výchozímu místu…

„Parádá myslím, že už vím jak na to!“

Zpočátku jezdím na čistej „bočák“, pak se ale vítr trochu stočí a buggy neuvěřitelně zrychluje. Akcelarece byla snad vyšší než v autě.

… obracím se přímo po větru, beru za brzdy a v tom momentě jsem o 500 metrů jinde… Zde jsem dosáhl nejvyšší rychlosti, ale domníval jsem se, že to byl pouze můj osobní rekord. Když jsem se konečně zastavil a podíval se na GPSky (3ks), byl jsem v úžasu. Data na GPSkách ukazovala dosaženou rychlost 84.0, 84.1 a 84.4 mph (135.185, 135.346 Km/h a 135.829Km/h) – NOVÝ SVĚTOVÝ REKORD!!!

Začal jsem skákat a křičet, bylo to neuvěřitelné…!!!

„Je to, to nejlepší!!! Neměl jsem tušení, že jsem jel tak rychle!!! Miluju tuhle rychlost a nemůžu se dočkat, až si to dám zase!!!“

Speed_rekord_01

Děkuji Craigu Hansenovi a Gavinu Mulvay z Peter Lynna, za vypůjčení buggy. Děkuji Beamer Bobovi za zapůjčení vybavení a Michelu Dekkerovi za výrobu tohoto unikátního draka. Též děkuji Johnymu a Stevovi za podporu.

A hlavně děkuji Peter Lynnovi, bez kterého by se toto nikdy neuskutečnilo.

speed_03

Zdroj: http://popeyethewelder.com

 

Shrnutí KiteBuggy rekordů:

Luk Stanek (Kanada – JOJOWINGS) držel světový rekord po mnoho let na hranici 117.16 km/h (72.80 mph). Rekordu dosáhl s drakem značky JOJO Wings.

Van der Tol (Holandsko – Libre) rozdrtil rekord kanaďana Luka Staneka v roce 2009, kdy dosáhl rychlosti 124.00 km/h (77,05mph). Rekordu dosáhl s drakem Spirit 3,3m2 (Libre) a Buggy Xxtreme Apexx.

Matt (AKA Windjammer) z Velké Británie stanovil v témže roce (tj. 2009) světový rychlostní rekord na písku na úžasné hranici 109,59 km/h (68.10 mph).

Van der Tol (Holandsko – Peter Lynn) se vrací v roce 2010 na vyschlé jezero Ivanpah Dry Lake Bed a překonává světový rekord, který zde vytvořil loni. Nový světový rekord je 133,4 km/h (82,9 mph). Rekordu dosáhl s drakem Peter Lynn Vapor 2.7 m2 a Apexx Xxtreme Buggy s koly Haan.

Nejrychlejším kiterem na naší planetě je nyní Brian Holgate (USA – Peter Lynn), který na vyschlém jezeře Ivanpah Dry Lake Bed dosahuje dne 6. března 2012 rychlosti 135.34 km/h. Brian tak překonáná doposud platný rekord svého stájového kolegy Arjen Van der Tola (aka Fastest Arie / NL).

JOJO_WINGS_poster