Na poslední chvilku rozhodujeme, že se letošní závody na sněhu pojedou na zamrzlém Lipně, kde je namalovaná luxusní předpověď počasí. Je možnost využít prakticky dokonalého zázemí a nabízí nám terén jak pro parádní RACE, tak MARATHON. To jsou 2 stěžejní disciplíny letošního MČR ve snowkitingu. V rámci závodu jsme také odjeli FREESTYLE, který byl co do počtu účastníku chudší, avšak i přesto jsme měli možnost vidět zajímavé skoky a triky jak „oldschool“ tak „newschool“. Ono na tvrdém ledu jde zejména o bezpečnost!

Akci hostil Kemp Jestřábí – Petr Beneš, kterému díky za neskutečnou ochotu ve všem a poskytnutí perfektního zázemí. Sobotní akci pořádal Martin Lafek s KITEFORCE.cz a nedělní marthon Lukáš Malý.

DSC_3586

DSC_3503

SOBOTA:

V 8.30 rozjíždíme registraci přesně podle plánu a v 9.45 už tlačíme hlavní briefing a zahájení letošního MČR. Jedeme podle pravidel Asociace českého powerkitingu (AČP), vysvětlujeme si trať a celkový průběh. Mezi tím jako lusknutím prstu začíná foukat a vítr na jezeře kousek od břehu již hlásí pěkných 5-7 m/s severovýchod. V 11.00 písknem první start. První rozjížďka se odjede celkem svižně, ale před další rozjžďkou je nutné posunout celou trať cca o 100m více na jezero, neboť na původním startu jsou silné turbulence, které neumožňují klidný start a po dvou pokusech o start jsme museli trať posunout. Dál už běží vše jak po másle a odjedem další 3 krásné rozjížďky. První vždy startují lyže a cca 45 vteřin za nimi snowboardy. Ti jedou stejnou trať s hromadným startem.

Po odjetí disciplíny RACE a hodinové pauze na oběd kolem 15.30 hod začíná disciplína FREESTYLE kam se přihlásili pouze 2 lyžaři a 4 snowboardisté. Odjeto máme tedy velmi rychle ve dvo rozjížďkách (hítech) a jsou vidět dechberoucí skoky.

NEDĚLE:

Na neděli byl naplánován marathon, který se sem přesunul z původně plánované Moldavy a celá akce nesla název Moldava Cross Country, která loni hostila 46 závodníků. Letos byla, kvůli nedostatečným sněhovým podmínkám na Moldavě, přesunuta právě na Lipno a po registraci kolem 9.hod. a brífingu v 11 hod., byl na 12.45 stanoven start závodu. Na brífingu jsme se seznámili s tratí a možnými nebezpečími na trati. Byla nám představená záchranná služba a další nutné věci kolem tohoto náročného a dlouhého závodu, který se jel na 2 kola, prakticky kolem celého Lipna. Závod byl velmi pěkně organizačně zajištěn. K měření závodníků byla použita časomíra a vše okolo bylo srovnatelné se špičkou v organizaci snowkitových závodů – klobouk dolů!

Lafoun: Celý marthon vyšel na cca 45 km a jel jsem 1:14.50. Závod byl poměrně náročný, hodně po větru, na stoupačku i boční vítr, který v určitých pasážích zesiloval. Jelo se s největšími draky. V mém případě AEROS Compi2 19qm, se kterým jsem vybojoval v poslední stoupačce finální druhé místo, protože jsem ostře přestoupal 2 borce (se Sonikem a R1) přede mnou, a pak už jsem náskok udržel až do cíle. Bolelo to, ale vyplatilo se – radost veliká.