Report z tejdne stráveného na landkitingovém soustředění na letišti v Milovicích.

Začínají prázdniny. Já s Mírou se začínáme těšit a připravovat na Summer camp Milovitz, kam se podle předpovědi chystáme od neděle 5.7. Zbytek tejdne probíhá ladění auta i MTB a oslav konce školního roku.

Protože jsme už v Havlbrodě poznali jak se sjíždí plástě na asfaltu, nasazuju kola ze starýho prkna. Míra si taky pořídíl na Milovickej betonek nový pláště. Předpověď nevypadá marně, takže v deset s radostí hážeme hromadu věcí do auta a konečně míříme z Jihlavy na Brod, Kolín, … Milovice!

Neděle
Přijíždíme na plac kolem 12tý. Pomalu se rozkoukáváme a stejně pomalu přifukuje. S přibývajícím větříkem se plac zaplňuje kitery. Já bohužel musím čekat, až přijede Ziky a přiveze mi z Prahy můj kite po opravě. K večeru sice část lidí odjíždí, ale zbytek (včetně nás) si užívá ježdění přes část runwaye na délku. Před spaním jdeme ještě vočekuovat na vlastní oči místní hangáry a jejich případnou sjízdnost na MTB.

Pondělí
Ráno je docela vedro a po větru ani památka. Moc nás nezůstalo. Stabilní složení přes celý týden bylo: CzechKiteForce banda, Vena s rodinou a my. Vzhledem k pařáku rači vyrážíme hledat koupaliště. Po drobným bloudění nacházíme v nedalekých Všejanech pěkné koupaliště. Ve vřelých dnech ho vřele doporučuji. Info o koupališti na http://www.koupalistevsejany.cz/.

Je tu i wifina, takže koukáme na předpověď. Večer má foukat s deštíkem. Opravu od pěti začíná foukat (dokonce bez deště), takže dáváme pojezd. Vítr tak 3-8m/s, takže se dá i skákat. Chvíli potom, co nás zjebe jeden pilot, přestává foukat, tak se organizuje drobná brigáda na odstranění skla a jinýho haraburdí z plochy. Největší oříšek je pozůstatek po nátáčení filmu Red Tails. Několikametrovej a několikasetkilogramovej plech sloužící pro zpevnění travnaté přistávací dráhy nepřepral ani Moukys s autem. Naštěstí jel okolo zrovna bagr, tak jsme ho požádali o pomoc. Doporučil nám sice vyhledat odbornou pomoc u pana Chocholouška, ale přeci jen neodolal takovému rekordnímu ulovku a čapl ho do lžíce jako starý fusakle. Na počest dobře odvedené práce se večer rozjíždí drobná kalbička, završená pojídáním melounu ve větru (největší poryvy sežral Šedis).

Úterý
Zprvu vypadá ráno slušne, ale nakonec vítr za nic nestojí. O5 se dekujeme na koupaliště. Po obědě vyčkáváme vítr o páté a ten se taky s menším zpožděním dostavuje a pak přechází v pořádnej mordor. Já měním kite za kus igelitu a frčím to po vetru přes runway. Pak ještě závodíme s dřevotřískovou deskou nad hlavou, ale postupně se písečná bouře mění v obyčejnou dešťovou.

Středa
Fouká už od rána. Je to celkem poryvovej a děravej vítr. Dopoledne i odpoledne se snažíme nějak jezdit, ale požitek nic moc. Když ještě sprchne, je to na MTB fakt vražedný. K večeru se buggynáři prohánějí pořádnýma rychlostma. My rači volíme variantu za autem, který má stabilnější tah.

Čtvrtek
Den začíná dost bledě. Celý den se střídá nowind se chcancem. Až po 3.hodině se počasí umoudřuje a dá se užít pěknej pojezd s pořádnýma skokama. Všude jsou louže, ale potom co jsem si lehl do první už to mastím louže nelouže. Vítr zezačátku poměrně stabilní, později mění směry a pak chcípe úplně. Další přeháňka nás donutila zabalit nádobíčko a přesunout se ke grilu.

Pátek
Ráno vykoukneme ze stanu a nebe už brázdí Franta, kterej se zastavil na celej den po cestě do Prahy. Vítr je ucházející, takže brázdíme letiště prakticky celej den. Protože nějak prosákla informace, že mám narozeniny, dostal jsem hobla do bazénku, ale taky doost dobrej dort. To mě překvapilo a potěšilo i zasytilo. Jelikoš je pátek, tak přijíždí další kiteři – Karlos, Jenky, Sytateam. Kecáme o tom, co se tu za týden událo a zima nás zahání do spacáků.

Sobota
Na víkend přijíždí ještě více větrných nadšenců, takže se plac během dopoledne vcelku zaplňuje. Vitr je o něco mín stabilní než v pátek, ale přesto jsou k vidění pěkný polety a triky. Největší šílenosti předvádí Kolouch z http://komakite.cz/. Navečír nás wind opouští. Došáhnout na něj zkouší Jenkey navázáním trojích šňůr. Večer se rozjíždí poslední noční akce tohohle soustředění.

Neděle
Vítr není hlášej žádnej, tak nezbývá než se klidit, balit, loučit a odjíždět.
Myslím si, že můžu za celý osazenstvo landkiting campu hodnotit akci jako podařenou. Nepobylo nás sice moc, ale snad každý odpoledne se pár pohodových lidí prostřídalo. Já osobně jsem si zajezdil každý den a snad sem se i něco přiučil. Jediná negativní věc byl poděl od správy letiště, která dodatečně za akci vyměřila nájem 5 000. Na závěr nesmím zapomenout poděkovat za zorganizování a přátelskou atmosféru.

Text: mAra