olympiada_RIO_2016Ve španělském Santanderu, které bude hostit mistrovství světa v jachtingu v roce 2014, se v minulých dnech vyjednávalo o kiteboardingu, jako o olympijském sportu. Hlavním posláním akce bylo ukázat kiteboarding jako další plachtařský, potažmo jachtařský sport a dokázat, že i kiteboarding je zralý a připravený pro Olympijské hry v roce 2016 (Rio de Janeiro).

Celou akci odstartovala diskuze o struktuře hodnocení. Bylo vyměněno velké množství názorů a myšlenek, ze kterých vzešlo sedm forem, které se odsouhlasily a budou testovány. Počínaje standardním (návětrným/závětrným) okruhovým závodem až po downwind slalom se skoky, podobně jako v supercrossu.
ISAF, stejně jako její prezident Goran Petersson a viceprezidentka Teresa Lara, byli velice zaujatí výkonem a profesionalitou riderů, kteří dokázali, že kiteboarding je připravený na olympiádu.

Též si dobře povšimli obrovského vzrušení a potenciálu, který kiteboarding přináší do plachtařských sportů a uvědomují si velkou diváckou základnu, kterou by tento sport sebou na olympiádu přinesl.

olympiada_RIO_2016_01

Obrovskou výhodou kitingu je cena potřebného vybavení, která je ve srovnání z jinými olympijskými sporty dostupná široké veřejnosti.

Výbor ISAF měl k dispozici velké množství kiteboardů, které byli podrobeny důkladnému vážení a měření. Obrovským překvapením pro ISAF, byl fakt jak vysokého výkonu lze dosáhnout s vybavením, které kompletně váží něco málo přes 10kg a to včetně prkna, kitu, baru, neoprénu a trapézu.

olympiada_RIO_2016_02

V údivu byl výbor ISAF i z rychlosti jakou kiteři dosahovali. Při rychlosti větru 6-8 uzlů stoupali kiteboardisté proti větru rychlostí 15 uzlů a na downwind až 25 uzlů. Což dokázalo, že rychlost pohybu je až čtyřnásobná vůči rychlosti větru, což je výkon doposud známý jen u multi-milionářských: Americas Cup yachts.

Diskusi o množství draků, které by si závodník mohl do závodu vzít, uťali jezdci, kteří ani při změně rychlosti větru ze 6 uzlů na 18 neměnili své kity a jezdili stále to největší co měli k dispozici.

olympiada_RIO_2016_03

Finální výsledek zkušebních jízd: zůstane se u krátkých okruhových závodů s novými slalomovými překážkami a přidá se dovednost manipulace s vybavením, což je vyžadováno k taktickému plachtění.

„ISAF dělá vše v zájmu našeho sportu – Mezinárodní olympijský výbor ji pečlivě sleduje, a my doufáme, že se nám podaří dostat tento sport na olympijské hry v roce 2016.

Po březnovém týdnu v Santanderu nemá nikdo pochyb o tom, že kiteboarding je nejlepší možný způsob jak dostat do olympijských sportů i lidičky z rozvojových zemí.“

Možnosti které jsou na stole:

- pouze windsurfing

- pouze kiteboarding

- oba sporty na ráz

Nezbývá než věřit v moudrá rozhodnutí ISAF a olympijského výboru a doufat, že kiteboarding bude již v roce 2016 na Olympijských hrách v Rio de Janeiru.

Zdroj: http://www.internationalkiteboarding.org