I když se z několika denními dobrodružnými expedicemi na padákových kluzácích, kajacích či jachtách setkáváme poměrně často, kite expedice své výzvy teprve hledají…

Novo Zélandský kitesurfer Louis Tapper, který žije v notoricky větrné oblasti u města Wellington posouvá hranice kite sportů již tři roky. V roce 2008 zdolal za pomoci tažného draka úžinu Cook Strait (úžina mezi Severními a Jižními ostrovy Nového Zélandu), která spojuje Tasmanské moře a Tichý oceán. O rok později, v roce 2009, inspirován klasickým jachtařským závodem se rozhodl překonat vzdálenost 260km od Aucklandu až do oblasti Bay Island za 13 hodin.

Kiteboarding_experience_2000km_01

Nyní má Louis Tapper v plánu překonat expedici Erica Gramonda, který je držitelem Světového rekordu, při kterém překonal vzdálenost 1450km podél pobřeží Brazílie. Louis má v plánu tento rekord překonat o více jak 500km a to bez jakékoliv podpory. Nynější vzdálenostní rekord uražený za 24 hodin je vzdálenost 333km.

Na cestu dlouhou jako z Nového Zélandu na pobřeží Austrálie (tj. 2000km) se Louis vydal po několika denním čekání na správný vítr dne 29.7.2010. Sebou má jen to nejnutnější – základní potraviny, vodu, suché oblečení, opravnou sadu na kite, pumpu a náhradní bar (hrazdu) – jeho batoh váží necelých 16kg. Cabrinha Crossbow 11m – je jeho jediný kite, který na své expedici podél Brazilského pobřeží používá.

Na své cestě se Louis musí vypořádat s nepřízní počasí, samotou na opuštěných plážích… Ale největší nebezpečí skýtají rybářské sítě, které jsou rozprostřeny po celé délce východního pobřeží Jižní ameriky. Při čekání na správný směr větru se pak Louis musí obrnět nezměrnou trpělivostí, protože čekání může být dlouhé několik hodin, ale i dní.

Kiteboarding_experience_2000km_02

Touto expedicí se Louis snaží podpořit humanitární organizaci „SurfAid International“, která poskytuje pomoc vzdáleným částem Indonésie. Posláním organizace SurfAid International je zlepšit zdraví a životní úroveň lidí žijících na ostrovech Mentawai a Nias (Sumatra).
Přejeme Louisu Tapperovi na jeho nynější potencionálně nebezpečné expedici hodně štěstí ;)

Sledovat jeho každodení příběh na této expedici můžete ZDE

Zdroj: http://www.yakers.co.nz

volný překlad – text: Mikyz