Na letišti Hosín se v sobotu konalo testování draků od pěti výrobců. Kitepark Replicraft ve spolupráci s ParaFly servis uspořádaly setkání českých i nečeských kitevýrobců.

K vyzkoušení zde byly draci od firem JOJO Wings (RM, RM+, a nový Session), Pegas (např.nová Chiméra), EasyFly (Twisty), PeterLynn (Hornet) a Airush. Vzhledem k nízkým teplotám blížícím se bodu mrazu byla jediná možnost jak neprochladnout co nejvíce jezdit. Zima byla možná také důvodem poměrně nízké účasti nezasvěcených potenciálů. Na obloze tak i přes slabý vítr (2-4 m/s) bylo možno neustále vidět nějaké dračí novinky.

Co jsem tak viděl a zkoušel, zejména u českých výrobců se máme do budoucna na co těšit. JOJO Session (liší se od předchozího modelu změnou vyvázání) má výborný tah, stoupavost proti větru a poměrně účinný depower. Nová Chiméra je celkově změněna a působila na mě velice živým dojmem i u velikostí nad 8m2. Firma EasyFly se snad vůbec poprvé představila na nějaké kitové slezině a zaujmulo mě celkové zpracování draků s uzavřenou náběžkou a vyvazovací šňůry bez opletu (mají menší tření, ale co pevnost a průtažnost?).

Přesto, že po celý den přistávalo a vzlétalo na letišti mnoho letadel a pro naše hrátky byla vymezena jen severozápadní část letiště, ukázalo se že to není větší problém a cca 10 kiterů by se mělo vlézt v pohodě. Mohu říct, že letiště Hosín je velice vstřícné ke kiterům a lze se zde bez problému dohodnout. Už se také chystá další ročník loňských vydařených závodů.

Večerní program vyplnilo pouštění kitevideí a všeobecná odborná rozprava.

Díky všem zúčastněným !

 

text a foto: Lafoun