Rok se s rokem sešel a člověku ani nepřijde, že by již měl oslavit své první kitové výročí. Když jsem zvládl první krůčky a základní pojezdy na mountainboardu s menším kitem, nadešel čas se pomalu začít poohlížet po nečem větším, co by mi usnadnilo jízdu v low-windu a co by mi také umožnilo začít trénovat své první skoky. Výběr tehdá padl na otevřenou komoru Aeros Alti ve velikosti 12.5qm. Na první pohled mě kite potěšil svou fialovou barvou, která není až tak typická a svým provedením opět posunul mou představu o tom, jak by měl vypadat kvalitní kite.

Alti_uvodni

Každá komora obsahuje výztuhy, které usnadňují proudění vzduchu dovnitř kitu, načež start kompletně vyfouklého kitu (hned po vybalení) není vůbec žádný problém. Pokud se uši kita sklopí dovnitř, stačí přitáhnout bar k sobě a Alti se opět pěkně rozvine. Díky širokému depoweru nízkému tahu kita na baru, který držím v rukách, je jízda s Altim velmi komfortní a až doposud jsem s ním bezpečně zvládl spoustu větrných poryvů, které čas od času člověka překvapí.

Alti_leto

Osobně si myslím, že je Alti vhodný spíše pro středně pokročilé až pokročilé ridery právě kvůli tomu, že nejlépe se tento kite cítí, když je neustále v tahu. Pokud toužíš jezdit dlouho a více agresivně, pak je pro tebe tento kite téměř ideální. Během delších odpočinků je lepší Altiho přistát, protože jinak po tobě bude neustále vyžadovat nějaký povel a je třeba si dávat pozor, aby ti nepřelétl při poryvu až příliš za hlavu.

Alti_zima

Další příjemnou vychytávkou je chicken-loop s ocelovým jádrem, které se může otáčet a je možné pomocí něho “odkroutit” vnitřní nosné šňůry např. po několika kite-loopech. Tvar bezpečnostní pojistky a lehkost, s jakou se dá kite v případě nouze odstřelit, mě ujišťuje v pocitu, že ho dokážu vždy bezpečně a intuitivně zbavit tahu, aniž bych se bál, že mi např. ve snaze o odstřel kita v mrazu sklouzne při úchopu rukavice. 

Alti_detail_komory

Přibližně 70kg rider si s 12.5qm Altim zajezdí (pohodlně) od 3 m/s, avšak dá se i v 1-2 m/s, ale už je třeba s kitem mávat. Poryvy se dají udržet do 10m/s, s trimem možná až do 15 m/s, ale v poryvech nad 10 m/s bych už určitě raději volil menší kite. Jak jsem si mohl během minulé zimy vyzkoušet, i ve slabém větru se dá s Altim dostat do vzduchu docela jednoduše, ale skoky jsou stále něco, z čeho mám respekt a co ještě potřebuju pilovat, tak o tom snad zase někdy příště!

Alti_a_mountainboard

Další informace k tomuto modelu draka najdete zde: AEROS Alti

 Text: Tonda