Protože začala sezóna landkitingu a buggykitingu a protože se nám množí Vaše dotazy jak si zhotovit vlastní kitebuggy, připravili jsme pro vás krátký článek jak na to a kde hledat potřebné informace…

V našich končinách nyní narazíte nejčastěji na kitebuggy těchto výrobců: YEST, PETER LYNN, LIBRE, FLEXIFOIL a MG. Ale úplně nejčastěji jsou na našich spotech k vidění kitebuggy vlastní výroby a právě na ty se zaměříme. ;)

Home made kitebuggy - wood

Než začnete shánět plánky a návody je třeba zvolit si typ buggyny dle zaměření. Kitebuggy se v základu dělí pouze na dvě skupiny a to race kite buggy (BIG FOOT) a freestyle buggy.
Rozdíl je hlavně ve velikosti a s ní související vahou bugyny, ale také v samotné konstrukci. Pro race, závody a výlety je lepší velká kite buggy s vahou okolo 50kg. Kdežto pro freestyle
jsou buggyny malé a hlavně lehké. Dále se můžete setkat i s různými hybridy a odnožemi, jako je např.: CRAB kitebuggy, dvoukolá kitebuggy, čtyřkolá buggyna nebo „invert kitebuggy“, což je tříkolá bugyna, ale se dvěma koly ve předu a jedním v zadu.

Po té, co si zvolíme typ,  je třeba si nakreslit plán kitebuggy a nebo jej lze stáhnout i z netu, např. zde: popeyethewelder

Další na co je třeba se zaměřit je výběr správného materiálu. Pokud nejsme nároční, postačí nám jako materiál obyčejné železo (ocel). To je také nejjednodušší a nejpraktičtější řešení, ale na závěr je však třeba provést patřičnou povrchovou úpravu.
Další variantou, tentokrát bez závěrečné povrchové úpravy je použití nerez oceli, která se však svařuje plynem a ne každý máme tu možnost. Dalším materiálem pak  může být např. karbon, ale to už je jiná liga ;).
Bočnice a zadní osa se vždy vyrábí z trubek, ale zbytek kitebuggy je pohodlnější udělat z jeklů.

Velice důležitým komponentem kitebuggy jsou kola a ráfky. Bez těchto nemůžeme v podstatě s výrobou ani začít. Vyrábí se jich nespočet velikostí a druhů od úzkých, přes široká, hladká, teréní, speedová atd.
Výběr kol by měl korespondovat s typem a provedením, protože celá kitebuggy z nich v podstatě vychází.

V průběhu výroby se již můžeme začít poohlížet po vhodném materiálu pro výrobu sedačky.
Sedačka je velice důležitá součást kite buggy, protože nám zajišťuje spolu s bočnicí oporu vůči tahu draka a hlavně jízdní bezpečí a pohodlí.
Výběr správného materiálu je též volbou každého jedince, ale ověřeným materiálem je např. oboustranně zatřená plachtovina v kombinaci s polyesterem na vyčalounění sedačky.
Do spodní části je dobré všít kus plastové desky, která bude chránit vaši kostrč a hýždě proti úrazu způsobeným krtincem či šutrem. Do opěrky zad žádnou výstuž všívat nemusíte, ale plastové lamely lépe podrží tvar sedačky.
Do sedačky je také možné všít polstrování, ale nedoporučeje se to. Lepší a důležitější než polstrování je správný tvar a hlavně popruhy a přezky, které celou sedačku drží.
Sedačce věnujte maximální pozornost a péči!

Po sestavení kompletní buggyny nás čeká už jen dolaďování bočnic polstrováním. K tomu nám výborně poslouží izolace trubek na vodu, která je k sehnání v každém hobby marketu.

Stupačky by měly být opatřeny gripem, aby na nich nohy dobře seděly a nesmekávaly. Zapomenout bychom neměli ani na blatník předního kola, který můžeme vytvarovat buď z plastu nebo jej zhotovíme jednoduše ze zbytků látky co nám zbyla ze sedačky.

 

VIDEO NÁVODY:

 

Vidlice:

 

Zadní osa kitebuggy:

 

Bočnice – První část:

Bočnice – Druhá část:

ZDROJ a FOTO: popeyethewelder.com