hq

Zeekai je nový model od firmy HQ, která se specializuje převážně na snowkitové draky. Letošní rok uvedla na trh, kromě nové Montany IX a Apexe V, také model Zeekai. Byli jsme velmi zvědaví, na model Zeekai z několika důvodů. Tvarem vypadá podobně jako race drak, má vysokou štíhlost, vyrábí se až do velikosti 19qm, je to otevřená komora a konstrukčně vypadá jako „C“ kite. Jaký bude Zeekai v praxi? Konečně jsme ho patřičně otestovali.

11851x_g28-600

Pro testování jsme měli k dispozici HQ Zeekai 19qm, tedy největší velikost co se vyrábí a od té jsme očekávali patřičný výkon i ve slabém větru, obrovský „hangtime“, velmi dobrou stoupavost, velký rozsah na de-poweru a trimu, dobrou ovladatelnost, bezproblémové starty a přistání a vzhledem ke tvaru křídla „C“ i lepší točivost než u ostatních modelů stejné nebo podobné velikosti.

Materiál je kvalitní velmi lehká ripstopová tkanina, s pěkně vypadajícím potiskem. Šňůry ve vrchlíku jsou tenké a lehké, bez opletu, tak aby jejich celkový odpor byl co nejmenší. Vnitřek draka není nikterak složitý, má jen 2 řady diagonál blízko náběžné hrany a je vidět, že bylo dbáno zejména na lehkost křídla. Otázka byla jaká bude stabilita, restartovatelnost draka a celkové vlastnosti, protože drak nemá žádné výztuhy na náběžce a celková vnitřní konstrukce draka je jednodušší. Bar je klasický HQ bar se všemi bezpečnostními prvky, které potřebujete.

11851x_g27-600 zeekai_bag-6001185-600

Zeekai má štíhlost u velikostí 10 a 13qm AR 6,8, u velikosti 16qm AR 7 a u velikosti 19qm AR 7,1. Má u všech velikostí shodně komor a to 36, což se na jednu stranu zdá málo, ale na druhou stranu to rapidně snižuje hmostnost draka. Šňůry jsou dynema s nosností 275 kg a délkou 22 m.

118514_g22-600

Velikost 19qm je nutné brát do slabších podmínek a my měli možnost otestovat jí jednak v Norsku na „Hardě“ a dále ve slabším větru kolem 3 – 4 m/s na Dvorské boudě. Drak se díky tomu, že je to otevřená komora velmi dobře startuje a velmi bezpečně přistává (a to i při rapidním zesílení větru, což u uzavřených komor tak snadné není). Ve 3 m/s pohodlně skáče a při poryvech nebo silnějším větru je shopen Vás sebrat i do značných výšin. Má dobrou stoupavost, opravdu široký rozsah a změnu tahu na baru a s tím i široký de-power. Spíše než „race“ model bych HQ Zeekai klasifikoval jako „old school freestyle“ draka se silným potenciálem i pro „race.“ Má opravdu vynikající „hangtime“, krásně nosí a užijete si s ním dlouhé a bezpečné polety. Odstřel draka je řešen klasicky, bez nutnosti používat leash a odstřelujete v případě potřeby nosnou šňůru (prodloužíte jí o více jak metr a drak bez potíží kolabuje). Co se týká zmiňované a obávané stability křídla, tak se potvrdilo, že dobrý pilot je schopen draka bez problémů ukočírovat i v turbulentním prostředí. Stabilita je trochu dohnána tvarem „C“ a opravdu nespatřuji nutnost jakýchkoliv dalších výztuh kdekoliv v profilu draka. Jeho celkově lehčí konstrukce je brána spíše jako přednost. Drak mi sám o sobě neklapnul ani jednou, restarty po přistání na náběžku probíhaly plynule a i po záměrném zmuchlání se a pádu na zem se vzhledem ke své nízké hmotnosti lehce restartoval.

118512_g30-600

118512_g27-600

 IMG_3586-600 IMG_3566-600

Zeekai je stylovka, která si zaslouží pozornost. Je to drak, který je jedinečný, má svoje specifika a svoje vlastnosti, které jistě ocení nejeden zkušený snowkiter. Je dobře ovladatelný, dobře točí a všechny jeho vlastnosti shledávám jako povedené. Vzhledem ke své konstrukci bych ho doporučil zdatnějším pilotům, stabilita křídla je dohnána tvarem „C“ nikoliv vnitřní konstrukcí draka a navíc vyniká nižší hmotností a tím lepšími vlastnostmi při velmi slabých podmínkách.

Doporučení pro ty, kteří rádi „oldschool freestyle a race“ !

HQ Zeekai 19qm – snowkiting Dvorská bouda from Czech Kite Force on Vimeo.

 Testoval: Mgr.Martin Lafek (Lafoun)