Na Dvorskou boudu jsme se dostali už ve čtvrtek večer. Vyjeli jsme nahoru skútrem ve čtyřech lidech (Fiky, Zoo, Kateřina a Lafoun) se všema věcma k testování – to bylo 22 de-power draků a myslím 8 draků na ručkách, různých velikostí i značek. Připraveni jsme byli na všechny podmínky. Nejmenší drak měl 1,2 qm a největší zbraně dosahovali velikosti 18 qm. Nezastavila by nás tedy ani vichřice, ani „low wind“ a testování tak mohlo proběhnout skutečně za každého počasí.

V pátek jsme připravili arzenál a k večeru začali najíždět další účastníci tohoto skvělého zájezdu. Celkem se akce účastnilo 16 kajťáků. Testovány byly skoro všechny komory, na scénu se bohužel nedostala žádná nafukovačka.

DCIM100GOPROG0033592.

Podmínky:

PÁTEK - slunečno až polojasno – slabší vítr do 5 m/s

draci v akci: HQ Montana VIII 14 qm; JOJO RX 9 qm; HQ Matrixx 18 qm

SOBOTA – mlha – slabší vítr do 5 m/s

draci v akci: Pegas Pivot 18; 14 a 11 qm; Aeros Alti 10 qm; HQ Montana VIII 14;  12 a 10 qm; Pegas Chimera 8,5 a 11 qm

NEDĚLE – mlha, málo větru, restday a výlet na skiaplech

PONDĚLÍ – nad 1300 m n.m. azuro, pod tím inverze – vítr 2-5 m/s

draci v akci: HQ Matrixx 18 qm; NorthFly GT 18 qm

 01

Zpětná vazba na draky od lidí co testovali: 

ZOO (pokročilý – expert, snowboard)

HQ Matrixx 18 qm – Matrixe 18m jsem vyfasoval na první výlet. Konstrukcí jde o uzavřenou komoru s 18m hmoty. Není to úplně low wind, potřebuje vítr aby se naplnil. Po naplnění peřiny je připraven ke startu. I v malém větru dokáže vyvinout dost síly, takže s mými 80kg uměl pěkně zacvičit. Osobně bych volil menší velikost, případně 18m pro mnohem těžšího jezdce. Vítr potřebuje i k tomu aby se otočil, není to žádný rychlík pro freestyle, ale backcountry drak. V prašanu s pořádnou hranou se dá krásně zvládnout i tato velikost. Síly má na rozdávání.

HQ Montana 14 qm – Montanu 14m jsem jezdil další den po výšlapu na Secret spot. Pro změnu jde o otevřenou komoru, která mě povozila nejlépe. Na klasický pojezd úplně super a dokáže i pěkně vytáhnout do vzduchu. Skoky jsou plynulé jak nahoru, tak i dolu. Musí se ovšem počítat s tím, že je to komora velikosti 14 a trochu víc ji tahat za bar do směru jízdy před dopadem. V rámci mezí přežila i poryvy větru s trochu přitaženym barem. Trim je dlouhý jak prsa africké ženy a je stejně tak daleko od baru. Člověk co má sedák asi nebude mít problém, ale pro ty, co vozí bederní trapéz je nutností zkrátit tuto vzdálenost.

Díky za víkend a příště zas někde.

20150116_145137

Marko (středně pokročilý – lyže)

Pegas Chimera 11m – kľudný, pokojný kite, ktorý je vhodný pre začiatočníkov a mierne pokročílich, dobre drží v poryvoch odpúšťa začiatočnícke chyby, krásne som sa s ním povozil aj keď je pomalší ale na tie podmienky ktoré boli v sobotu silná hmla a pre mna neznáme miesto (krkonoše) výborný pojazd palec hore.
 
AEROS Alti – Potom sa na spote na chvíľu hmla rozišla a mal som možnosť prezrieť si spot. Premenil som za Aeros Alti 10 a to už bola iná sranda omnoho živší a svižnejší dračik. Určený skôr pre pokročilejších kiterov v poryvoch držal dobre ale pri vyskokoch toľko nedržíl. To ale mohlo byť aj vetrom ktorý začal zoslaboval a potom to vyplo úplne.
 
Pegas Pivot – Na druhý deň som mal možnosť vyskúšať aj Pegas Pivot 11 pokým som to rozbaľoval vietor začal zoslabovať ešte sa mi podarilo to dostať nad hlavu, ale pojazd to bol už iba upwind a pak šľapačka naspäť. Takze k Pivotovy toho nieje čo povedať akurát že dostať ho nad hlavu sa Vám ho podarí už pri 1-2 m/s
 
Skvelý testovací víkend palec hore za organizáciu, skvelý ľudia a krása českej krajiny. Nabudúce idem znova
20150116_144028
Šedys (pokročilý – expert – lyže)

AEROS Alti – Při víkendovém testování jsem se zaměřil hlavně na vyzkoušení kita Aeros Alti. Delší dobu přemýšlím, jakého draka zvolit pro snowkiting a to převážně ve vysoko horských terénech, kde je v dnešních době alespoň trochu sněhu. Aeros prezentuje Alti-ho jako freeride-HMK kite. Proto jsem si řekl, že by Alti mohl být to co hledám a že by stál za zkoušku. K testu jsem měl k dispozici Alti-ho ve velikosti 10msq, větrný rozsah byl od 2 do 8m/s. Startoval jsem ve větru cca 3 m/s pod kopcem. Po pár zataháních za tažné šňůry si alti pěkně nabral vzduch a poměrně svižně vylítl na „12“.Vydal jsem do kopce. Ze začátku bylo potřeba více loopovat. Byl jsem mile překvapený, jak drak i ve slabém větru dokáže rychle a obratně točit a to bez ztráty tahu a rychlosti. Celou dobu byl tah na baru vyvážený a drak bez prodlev reagoval na povely. S přibývající výškou také sílil vítr, na hřebeni už se dalo krásně jezdit na bočák. V silnějším větru jsem si začal jízdu více užívat. Celou dobu byl z křídla cítit stálý tah a výkon jsem si mohl určovat jen lehkými pohyby baru. Při sjezdu z kopce – téměř proti větru – jsem draka utáhl na trimu cca o 1/3, zavěsil jsem ho na kraj okna a bez větších zásahů do řízení, kopíroval moji jízdu. Přistání bylo velmi snadné. Alti-ho jsem lehce stáhl za propojku na brzdových šňůrách a stáhl na zem. poslušně sedl a čekal co bude dál. Za mě osobně dávám Altimu 8/10. Dva body nechávám, pro něco se určitě objeví, ale ve volbě draka mám jasno. Alti má pro mě vše co jsem hledal: Stabilní výkonný de-power kite, kvalitní materiál, výborné ovládání a cit na baru, poslušné přisání a rychlá sbalitelnost.

03

Míla a Jana (Míla mírně pokročilý – lyže, Jana začátečník – lyže):

AEROS Alti – „statický“ test u boudy  – z toho mála v ruce poměrně dobře ovladatelný, i v malém větru šel ochotně do vzduchu, hezký na pohled :-).

HQ Matrixx (18 qm) – super zážitek, i při slabém větru partner na ježdění, perfektní k znovustartům, jen tak se nevyfoukne, nechal se odstartovat i z pozice náběžkou na zemi nebo z pozice naruby. Na tu velkou plochu fakt supr.

HQ Montana (10 qm) – pro mě velmi špatně ovladatelný, nejspíš roli hrál i slabý vítr. Ale stále se mi někam bortil, no trochu jsem si nadával, že jsem si nevzal svůj kite :-)

Každopádně díky za víkend, docela nám to otevřelo oči co do srovnání.

09

Lafoun (pokročilý – expert – lyže)

JOJO RX – Než se mi utrhly boby a sjely kamsi do údolí, tak jsem šplhal nahoru po cestě s JOJO RX 9qm. Je to TOP race kite na ručkách, který má vysoký výkon a velmi dobře stoupá proti větru a jede po větru. Má malý větrný rozsah, je to fixní drak, avšak je velmi stabilní i v poryvech.

NorthFly GT – Konečně jsem měl možnost naplno otestovat tento specifický model draka. Musím říci, že se mi po letech kitování otevřela „nová dimenze“. Foukalo 2 – 5 m/s a byl to dokonalý zážitek. Drak má obrovský výkon i ve slabém větru, velmi široký trim i de-power umožňuje neustálou korigaci síly v drakovi. Proběhly dlouhé skoky, kiteflying i solidní speed. Drak jede takřka přímo proti větru. Zažitek vynikající. Drak je velmi stabilní, má vyztuženou náběžku. Hůře točí, ale vzhledem k jeho štíhlosti je to naproto v pohodě.

Pegas Chimera – podle mě naprosto nepřekonatelný drak pro začátečníky, mírně pokročilé jezdce a pro školy. Absolutně stabilní, méně výkonný, velmi dobře ovladatelný se všemi parametry co má mít – široký de-power, plynulý tah na baru, dobrá točivost, restartovatelnost. Výborný drak do silný a nepříznivých podmínek. Nebo do hor. Velký větrný rozsah. Velikost 8,5 jsem létal ve větru 3-14 m/s, velikost 5,5 jsem před pár týdny na Adolfově udržel a pojezdil i při poryvech 24 m/s (ale bylo to peklo;).

06

Otevření kitecentra na Dvorské boudě a testování draků proběhlo parádně, každý si to náramně užil a rozhodně je na co vzpomínat. Mimo jiné pro mě v pondělí jedna z nejlepších kajtovaček „ever“. Děkujeme všem zúčastněným a zejména pak Matesovi z Dvorské boudy za veškerou ochotu a trpělivost ;). Díky!

Lafoun.

testday_dvorska