mapaKdyž se řekne kiteboarding, většina lidí si vybaví písečné pláže, opálené roštěnky, prkno, draka a azurové mělké moře.

Ano, to je kiteboarding. Pokud ale chceme tento sport provozovat aktivně, to znamená nejen párkrát za rok na dovolené, ale spíše s co nejčastější pravidelností, musíme se uchýlit i k místům v Česku, potažmo v blízkém Německu, či Rakousku.

Přibližme si v tomto článku, dle mého názoru, velmi příjemný německý kitespot – Berzdorfer see.

Toto jezero se nachází 150 km z Prahy a pouhých 50 km z Liberce, jeho časová i finanční dostupnost je tedy velmi dobrá. Navíc celou dobu jedete skoro po dálnici a až pak v Německu po okreskách, přes malebné vesničky s hrázděnými domy. Cca 10 km před městem Gorlitz minete první ukazatel doleva na Berzdorfer see Ost, to už jedete autem podél vodní plochy (není vidět) a po cca dalších 4 kilometrech uvidíte druhý ukazatel Berzdorfer see doleva a zde zahnete. Po chvilce dojedete ke vstupní bráně do prostoru jezera a zaplatíte 3,5 euro za vjezd autem (celodenní tiket).

Podél celého jezera vede cyklostezka vhodná i na brusle nebo longboardy. Parkujete na prvním možném parkáči na konci (jihu) písečné pláže. Ta je z valné části pro „povaleče“ a na jejím konci (ještě před parkovištěm) je vyhrazené místo pro windsurfery. Kiteři by zde neměli co dělat (dle nového rozparcelování pobřeží), protože kitesurfovací pláž je ještě cca 1 km jižněji (nabízí více prostoru, ale není tak hezká), avšak vždy jsem i zde viděl kiterů více než windsurferů. Jde zejména o sezónnost a v hlavní sezóně při dobrém počasí a větším počtu „koupačů“ bude vhodnější využít kitesurfing pláž.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jsou zde toalety, parkovací místa, opodál hospoda. Písčitá pláž, mělké dno ještě cca 10m od břehu a na dně bahýnko. Jezero má přibližné rozměry 4 x 2,5 km. Nejlépe se zde jezdí na Z – JZ směry větru (onshore). Prostor je vhodný jak pro začátečníky (pouze kitesurfing pláž), tak pokročilé jezdce (velmi blízko za windsurfing pláží, nehledě na „koupače“, vedou masivní dráty elektrického napětí).

Live HARD !!!

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA