„Nedávno byl oznámen doposud asi největší Kite Challenge - Antarctica Ice Buggy Expedice 2013

Cíle expedice: Holandský tým Ice Buggy expedice bude průkopníkem v novém způsobu dobívání pólu na Antarktidě. K cíli se chtějí dostat po nové, zatím neprošlé trase. K tomuto jim mají samozřejmě pomoci tažní draci a speciálně navržené účelové snow-ice kite buggy.

Tým – Antarctica Ice Buggy Expedition 2013 – ZDE

„Tato expedice vytváří lepší a šetrnější budoucnost k životnímu prostředí – ukážeme, že existuje jiný, lepší způsob, jak dělat některé věci. Má to být cesta vpřed, v níž je základní hnací silou inovace a podpora obecného povědomí o životním prostředí. Trasu jsme naplánovali přes největší sladkovodní jezero na Zemi, čímž chceme ukázat na nerovné dostupnosti pitné vody v některých oblastech světa. Chceme demonstrovat, že inovace a moderní technologie pomáhají plnit sny, ať už je to polární cestování v nejtvrdších podmínkách na Zemi, nebo snaha o zdravou planetu pro naše děti.“

1.) hodláme dosáhnout hned 3 nových světových rekordů:

– za nejdelší ujetou vzdálenost v kitebuggy (cca 3300 km) a to zcela bez vnější podory

– nejdelší ujetou vzdálenost za 24 hodin

- vůbec první přechod antarktického kontinentu v účelových kitebuggies, tj. speciálně navržené kite buggy pro tyto podmínky a tuto expedici.

2.) použijeme zcela inovativní technologie vyvinuté holandskými studenty, kterým chceme předat praktické zkušenosti pro další vývoj těch nejlepších a nejefektivnějších Ice buggy nové generace. Naše Icebuggy jsou designovány s využitím nejnovějších know-how, tak aby se k přírodě chovali co možná nejvíc šetrně. Postaveny jsou z nejmodernějších lehkých materiálů, které jsou samozřejmě též šetrné k životnímu prostředí, ale buggyny jsou zároveň extrémě robusní a pevné.

3.) podílíme se na vzrušujícím vzdělávacím programu pro školy. Tento program má za úkol kombinovat informace o otázkách životního prostředí – inovace, historie a budoucnost Antarktidy. K tomuto jim budeme živě poskytovat informace v průběhu expedice.

Snowbuggy

„Ke zdolání ohromných vzdáleností bude tým využívat revoluční kitebuggies v kombinaci s tradiční silou člověka a tažného draka. Logistika a příprava takové expedice je obrovská“

Trasa:

O tuto ambiciózní a unikátní výpravu se pokusíme v listopadu roku 2013. Z Kapského města na jižním cípu Afriky poletíme k ruské vědecké základně, Novolazarevskaya (cca 2600mil.), která se nachází na okraji nejchladnějšího, největrnějšího a nejvíce nehostinném kontinentu na Zemi. Odtud se pak vydáme na 3 měsíce dlouhé kitování při teplotách sahajícím až k -50°C.

První bod výpravy nás zavede k ledovcovým polím, na náhorní plošině ve výšce 3500m/n.m. – „Pole of Inaccessibility“. Jedná se o přesný střed antarktického kontinentu. Po jeho dosažení budeme na nejvzdálenějším bodě od Jižního oceánu. V historii tohoto bodu dosáhlo jen velmi málo expedic. První kdo středu Antaktidy dosáhl byl polárník a hrdina Sovětského svazu – Jevgenij Ivanovič Tolstikov (1913 – prosinec 1987). V celé historii pouze jeden tým dosáhl POI(Pole of Inaccessibility) non-mechanickými prostředky.

Po té co tým dosáhne POI, vydáme se ke stanici Amundsen-Scott na geografickém jižním pólu. Stanice Amundsen-Scott se nachází na nejjižnějším místě na Zemi ve výšce 2,835 metrů nad hladinou moře.

Odtud se pak vydáme na 1100km dlouhou cestu do Basecampu pod horou Vinson. Zde hodláme opustit naše kitebuggy a následně vystoupat na nejvyšší bod Antaktidy – Vinson 4,477m/n.m. Tím naše expedice skončí.

Antarctica_2013_snowkite_route_basicNezbývá nám než popřát holandským dobrodruhům hladký průběh příprav a dosažení všech cílů a ambicí, které si stanovili. „Doufáme, že budete mít dobrý vítr, vřelé podmínky a že se bez úhony vrátíte.“

Hodně štěstí!

Zdroj a oficiální stránky expedice: http://icebuggy.com/Antarctica2010/team/