Pro letošní sezónu přichází AEROS s novou generací draka pod označením NAVY. AEROS NAVY2 je uzavřený komorový drak, který spadá do kategorie „allround“, ale nezavdá si ani s „race“ hračkami. NAVY2 jsem létal ve velikostech 11 a 15qm i když jsem si většinu času vystačil s velikostí 11qm, která měla dostatek výkonu i ve větru 3 m/s a udržel jsem jí i ve větru přes 13 m/s. Do silně poryvových 20 m/s určitě velikost 11qm už nebrat, o tom jsem se také v rámci testování přesvědčil a dostal tak říkajíc „na prdel“. Mám 72 kg čisté váhy bez postrojů a oblečení. AEROS NAVY2 je vyráběn ve velikostech 8; 11 a 15qm.

DSC_0139

N_06

N_01

 Dojmy: 

Vzhledem k tomu, že NAVY2 je drak s uzavřenou náběžnou hranou, starty trvají o trochu déle než u otevřených komor a je potřeba se to nejprve naučit, což není nic těžkého. Po pár startech už pilot přesně ví, jak draka dostat rychle do správného tvaru. Jakmile se vrchlík naplní vzduchem a má ten správný tvar, je to pro tebe povel, který vyzývá k rozjezdu. Přitáhneš bar a . . . De-power? NAVY2 má ve svém vývazu 3 kladky, což mu dává vyšší výkon a po přitažení baru lepší rozložení síly v profilu vrchlíku. De-powerovou šňůru má NAVY2 opravdu patřičně dlouhou, což je velmi vyhovující pro celkovou manipulaci a agresivnější jízdu s drakem. Po přitažení baru nárůstá síla v tahu draka až neuvěřitelně a po odtažení baru naplno, drak úplně ztrácí a dostává se rychle na kraj větrného okna. To je ceněno zejména při „vyostřování“ proti větru, nebo při skocích, kdy draka dostaneš dynamicky na 12h.

NAVY2 15qm NAVY2 15qm_02

Stabilita? Opět až nadstandardně dobrá. Tam kde čekáš že už bude „průšvih“ a drak se zbortí, NAVY2 vzhledem ke své propracované vnitřní konstrukci, se jakoby nadechne a obvykle bezproblémů jedeš dál. Skoky s NAVY2 jsou zejména o dynamickém přitažení baru ve správnou chvíli. Často jsem ani nevyužíval přitažení baru naplno, protože i na 60% přitažení baru mě drak vytáhnul opravdu vysoko, a často jsem ani výš nepotřeboval. Samozřejmě záleží především na síle větru, který v danou chvíli fouká. Hangtime a manipulace s drakem při letu je excelentní a vždy mě NAVY2 snesl parádně a intuitivně dolů. Celé vedení draka ve vzduchu, je díky perfektní odezvě na baru, kontrolované a přímo řízené, včetně dopadu. 

N_10

O „downwind“ a „upwind“ není třeba se moc rozepisovat. Na „downwind“ jsem s tímto drakem dával na prdel i nejrejsovějším mašinám od Ozonu nebo Flysurferu (srovnáváno při závodech na Moldavě). Na „upwind“ oproti nim ztrácel. NAVY2 je ale potřeba, když už, tak srovnávat se stejnou výkonnostní kategorií a tou je Chrono2 a Speed5 (nikoliv R1 nebo Sonic).

N_05

Materiál, ze kterého je vrchlík vyroben je klasický Porscher Skytex nové generace. Je to materiál, který se používá již leta pro výrobu padákových kluzáků, skydiving a speedflying padáků a má nejlepší možnou propustnost pro daný výkon draka. Větší velikosti se nachají vyrobit i z „ultralight“ materiálu. Což je poté ceněno obzvláště ve slabých „low wind“ podmínkách.

NAVY2_15qm

N_02

Drak je opatřem otvory v „uších“ draka, pro samovolné vypouštění vody, v případě, že ti při kiteboardingu drak spadne na hladinu a nateče voda dovnitř. Suchým zipem na uších je možné otvory ještě zvětšit pro případné vysypání sněhu nebo jiného nežádoucího materiálu. Dva otvory na suchý zip uprostřed odtokové hrany slouží jako výpusť vzduchu při balení draka.

race_bar

NAVY2 je kompatibilní a dodáván s „race“ barem a šňůrami 20m + 5m. Krátké šňůry (20 m) k použití v kombinaci s hydrofoilem a kitebuggy, prodloužené šňůry (25 m) pro snowkiting a klasický kiteboarding na „twintip“ prkně. Dále obdržíte velký a funkční batoh, leash a mini opravnou sadu na draka. 

N_09 N_08

Závěrem:

Draka NAVY2 testovalo již mnoho borců, kteří jezdí draky stejné kategorie od různých značek a vždy draka vraceli s „otevřenou papulou“, že tohle teda nečekali a že to byl nejlepší pojezd dne.

AEROS NAVY2 na shopu: ZDE.