Po třech letech se konečně zase schází světová špička buggykitingu, aby poměřila své síly ve vytrvalostním závodě v počtu ujetých kilometrů za 24 hodin.

Závod se jede ve tříčlenných týmech a jednotlivci se pak libovolně střídají, tak jak jim to vyhovuje, stačí síly, nebo podle technických možností.

24h SPO_03

Letošního ročníku se účastnilo 50 týmů (tedy 150 pilotů) z různých zemí. Největší zastoupení měli tradičně domácí Němci, dále se účastnily týmy z Nizozemska, Belgie, Dánska a také z Česka (CZECH KITE FORCE).

DCIM100MEDIA

Po registraci a zaplacení 120 euro startovného za celý tým, proběhla velmi krátká kontrola buggyn a vybavení. V sobotu v jednu odpoledne se odstartovalo způsobem: draci na zemi, piloti v buggy a na klakson zvedáme a jedem. Střídáme se po cca hodině až dvou, vítr je velmi slabý a ostatní se mi zdají být rychlejší. Zkrátka už asi opravdu potřebujeme vzducholodě velikostí 16qm nebo nějaké race hračky na baru v plných velikostech. Nastal na cca 40 minut i moment, že nebylo možné udržet draka ve vzduchu a prakticky se nejelo – nefoukalo.

DCIM100MEDIA

Velmi zajímavé to bylo v noci. Na SPO je v tuto dobu noc cca 5 hodin a červánky byly patrné prakticky celou dobu, avšak viditelnost na zemi byla velmi špatná. Každá buggy musí být osazená dvěma bílými světly vpředu na vidlici a červeným světlem na zadní ose vlevo a zeleným vpravo. Byla to vskutku parádní scenérie, která se obešla kupodivu bez kolizí. Někteří  piloti měli i led diody uvnitř draka nebo na šňůrách, potažmo helmě. V noci jsme se bohužel nevyhnuli drobným prodlevám při střídání což nás stálo několik cenných kilometrů a také se nám celkem 2x vypnula při jízdě GPS na kterou se zaznamenávají ujeté kilometry.

DCIM100MEDIA

Závod byl přesně po 24 hodinách ukončen způsobem takovým, že úplně zezadu areny jely v řadě vedle sebe auta a čtyřkolky a hnaly před sebou buggyny, které již nesměly vyjet za tyto auta. Celé závodní pole se tak pomalu zmenšovalo, až byli piloti nashromážděni v docela malém prostoru cca 1/3 původní velikosti závodního pole. To už se ale ozval klakson, červená vlajka a všechny draci se museli okamžitě přistát. Za jásotu a pískání oběhli komisaři všechny ukončující závodníky a opsali si údaje z GPS.

Náš tým složený z Petra Petráše (Jenki), Josefa Nežerky (Píno) a Martina Lafka (Lafoun) najel 459,98 km a obsadil velmi pěkné 16.místo.

24H_SPO_diplom

 

24h SPO_results