Je 9:00, neděle pozdního podzimu, 3 stupně nad nulou, svítí Slunce a nehne se ani větvička. Víme ale, že foukat dneska začne. Dnů jako je dnešní, jsme na Smeťáku zažili již mnoho. První účastníci se sjíždějí na plácek již před devátou. Vytáhneme věci nahoru, vyvěsíme vlajky, postavíme malý stan pro věci a po půl hodině začíná slabý větřík. Proběhne registrace a stavba trati, kterou nám komplikuje fakt, že podle předpovědi měl foukat západ a nyní vítr začíná jihem. Nevím, jak se bude situace vyvíjet a snažím se postavit trať vhodnou na oba tyto směry dohromady. Nakonec volíme trať jednodušší, protože vítr je spíše slabší kolem 3-6 m/s a na MTB by se borcům velmi špatně stoupalo proti větru.

MČR_2017_SMETAK

V půl jedenácté už to na Smeťáku žije, sjelo se možná ke 40ti lidem a dohromady úctyhodných 17 závodníků. Pravda, sice 12ks na MTB a pouze 5 závodníků na KITEBUGGY. Trať pro MTB doladěna a na poměrně malé vzdálenosti za chvilku vyrazí 12 borců s drakama nad hlavou. Podstatná bude v závodě spolupráce a vyhrává ten kdo se nemotá, zní ještě na briefingu. To je pouze předzvěst toho, že „prknýnkáři“ to budou mít tělo na tělo a lehce kontaktní, což k disciplíně race patří.

 01 02

03 06

Kolem půl jedenácté startuje první rozjížďka postavená na 3 bojky (trojúhelník) a následují v rychlém sledu za sebou další tři. Máme odjeté 4 rozjížďky MTB. Skvělý závod, tělo na tělo, motanic málo. Je vidět, že úroveň českého landkitingu i kvalita jezdců je již vysoko.

Vyhlašuje se hodina pauza a jdeme přestavět trať pro buggynáře. Buggynáři mají výkonnější stroje jako podvozek a proto lépe stoupou proti větru a je možné postavit trať technicky náročnější. Náročnější trať mohou jet také z důvodu, že jich jede „pouze“ pět a budou mít na trati více místa. Stavíme trať o 4 bojkách s ostrou stoupačkou do kopce a krátkou přímou povětrovkou. V půl jedné baj očko startuje první rozjížďka KITEBUGGY a následují také další tři v rychlém sledu za sebou. Jedeme obvykle draky velikosti 11qm (AEROS NAVY 2 11qm). Odkroutíme 4 rozjížďky. Vítr není stabilní a občas kope, občas vypíná, ale je ho vlastně tak akorát na to, aby to hezky jelo a nebyla úplná zima. Po dojetí poslední rozjížďky vyhlašujeme pauzu půl hodiny ve které připravujeme freestyle MTB, do kterého se přihlásilo 6 borců.

08 07

09 04

Jdeme na to. Rozlosování do 2 heatů po třech. Do finále postupují první 2 z každého heatu. Vidět je vysoká úroveň všech závodníků, jen je škoda, že slábne vítr, a na dokončení perfektního triku často chybí dostatek výšky a času ve skoku. Přesto vidíme triky jako je darkslide, deadman, board off, one foot, nespočet grabů a toček od 360 po 720. Využit byl také místní kiker, přezdívaný „zabiják“, takže jedno z pravidel vlastně bylo, že kdo chce na bednu musí na kicker! Do finále postupují 4 borci a jede se stylem „jemm“, tedy všichni najednou a ukaž co umíš. Vysoké skoky, parádní podívaná.

01

Je 15 hod. a máme odjeto. Spočítat výsledky trvá přibližně hodinu a v 16 hod. vyhlašujeme vítěze 12.MČR v landkitingu ve všech třech disciplínách.

010

Výsledky MTB race:

1. Leguán (Flysurfer)

2. Manana (AEROS)

3. Lukáš Hes (Pegas)

4. Nemo

5. Mára Vlach

6. Kaser

7. Ziky

8. Folty

9. Aleš Havránek

10. František Pinkava

11. Fanda Boranovič

12. Tomislav Šílený

011

Výsledky KITEBUGGY race:

1. Jenky (Ozone)

2. Lafoun (AEROS)

3. Vojta Otcovský (Flysurfer)

4. Ondřej Mouka

5. Leguán

012

Výsledky MTB freestyle:

1. Leguán

2. Lukáš Hes

3. Mára Vlach

4. Nemo

5.-6. Manana

5.-6. Ziky

 

Děkujeme všem zúčastněným.

 

Foto: Martin Mayer

Pořadatel: KITEFORCE.cz

 

Díky sponzorům akce:

KITERSHOP.cz

KITEBOARDING.cz

KITE-REPAIR.cz

MBS

MYSTIC

JERKY

AEROS

OZONE

FLYSURFER

TOITOI